Kysučania sú smutní, kozmonaut Cernan už na návštevu nepríde (+ FOTOGALÉRIA)

Každý rok v marci zasielala Vysoká nad Kysucou blahoprajný telegram kozmonautovi E. A. Cernanovi. Výnimkou nebol ani ten vlaňajší. Dôvodom boli jeho narodeniny, ktoré oslavoval v marci. Obyvatelia obce, z ktorej pochádzali jeho starí rodičia, na „rodáka“ nikdy nezabudli. Aj preto ich hlboko zasiahla správa, že 16. januára vo veku nedožitých 83 rokov zomrel. V budove obecného úradu umiestnili kondolenčnú listinu.

Druhýkrát navštívil rodisko svojich predkov - Vysokú nad Kysucou v roku 1994.Druhýkrát navštívil rodisko svojich predkov - Vysokú nad Kysucou v roku 1994. (Zdroj: OBEC VYSOKÁ NAD KYSUCOU)

VYSOKÁ NAD KYSUCOU. Kozmonaut Eugen Andrew Cernan by 14. marca oslávil 83 rokov. Národný ústav pre letectvo a vesmír (NASA) a televízia CNN však priniesli smutnú správu, že 16. januára zomrel. Bol jedným z najznámejších kozmických veteránov. Patril medzi troch astronautov, ktorí dostali príležitosť letieť k Mesiacu dvakrát. Bol posledným pozemšťanom, ktorý stál na mesačnom povrchu. Rovnako, ako po iné roky, aj vlani zaslala obec kozmonautovi s kysuckými koreňmi blahoprajný telegram k jeho 82. narodeninám. Tento rok sa tak už nestane. Obec umiestnila do pamätnej izby venovanej Cernanovi v budove obecného úradu kondolenčnú listinu, v ktorej môže široká verejnosť vyjadriť svoju účasť a úprimnú sústrasť nad jeho úmrtím. Verejnosti je dostupná v pracovných dňoch od 17. januára v čase od 7.15 hod. do 15.15 hodiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na námestí pribudli štyri zaujímavé diela

„Keď oslavoval osemdesiatku, boli sme veľmi milo prekvapení, že nám napísal,“ spomína starosta Vysokej nad Kysucou Anton Varecha. V roku 2015 v rámci medzinárodného projektu, nazvaného Od drotára po astronauta E. A. Cernana, zorganizovali v obci sochárske sympózium. Jeho výsledkom sú štyri kamenné diela a upravená zvyšná časť parku na námestí v ústredí obce. Sochár zo Žiliny Jaroslav Gaňa vytvoril dielo Signály z orbitu, Bronisław Mieszczak z Poľska Let do kozmu, jeho poľský kolega Tadeusz Ścieszka je autorom diela Zem a Merkúr a Čadčan Jozef Mundier vytvoril Splnený sen. Podľa slov starostu sa v týchto dielach spája všetko, čoho majú vo Vysokej nad Kysucou dostatok – kameňa na poliach, drotárskej histórie i túžby či húževnatosti dosiahnuť aj tie najnemožnejšie ciele. „Naša obec sa v rámci svojej 400-ročnej histórie môže pýšiť celým radom významných rodákov. Bez akéhokoľvek zveličovania možno povedať, že tým najznámejším bol práve americký astronaut Cernan. Jeho životné cesty sú inšpiráciou pre mnohých chlapcov a dievčatá,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Do spomínaného projektu sa zapojili aj deti z miestnej základnej školy. Tie pod dozorom skúsených umelcov pomáhali pri tvorbe krásnych umeleckých diel z lipového dreva.

„Vznikli dve – Vesmírne hniezda a Mesačná krajina, ktoré teraz možno obdivovať v interiéri nášho obecného úradu,“ dodal starosta. Revitalizáciou časti centra obce a umiestnením kamenných skulptúr sa im podľa jeho slov podarilo vytvoriť nielen materiálne, ale aj kultúrne hodnoty, ktoré nadväzujú na drotársku tradíciu predkov.

Starí rodičia boli medzi vysťahovalcami

Kozmonaut navštívil našu krajinu v rokoch 1974, 1994, 2004 a k svojej vlasti, ako Slovensko sám nazýval, mal veľmi vrelý vzťah. Narodil sa 14. marca 1934 v Bellwoode, v americkom štáte Illinois, jeho starí rodičia – Štefan a Anna Čerňanovci však pochádzali z Vysokej nad Kysucou. Od roku 1900 do 1923 sa vysťahovalo zo Slovenska okolo 2,5 milióna ľudí, najviac práve zo severného. Takáto neutešená situácia na konci 19. a začiatkom 20. storočia zastihla i snúbencov Štefana Čerňana a Annu Lučanovú, ktorí sa rozhodli hľadať budúcnosť v USA. V roku 1900 sa usadili v Chicagu. Štefan začal pracovať v kameňolome. V roku 1904 sa im narodil syn Andrew George. Práca v kameňolome spôsobila Štefanovi problémy s pľúcami, a tak sa v roku 1930 usadil v štáte Wisconsin, kde si zriadil dobytkársku farmu. Syn vyrástol na tejto farme, v roku 1925 sa oženil s Rozáliou Cihlářovou, ktorá bola pôvodne Češka z Bechyně pri Tábore. V roku 1929 sa im narodila dcéra Dolores a 14. marca 1934 syn Eugen Andrew. Starí rodičia Cihlářovci zomreli v roku 1935.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi štátmi sa začala vesmírna vojna

V 60. rokoch minulého storočia najvyšší politickí predstavitelia ZSSR Nikita Chruščov a prezident USA John Fitzgerald Kennedy rozpútali priam vesmírnu vojnu. Krajiny rozdelené na socialistický a kapitalistický tábor sa predbiehali, kto je lepší. Najväčšia nervozita nastala 12. apríla 1961, keď sovieti vypustili do vesmíru prvého človeka vo Vostoku 1 -Jurija Gagarina, pričom let trval 108 minút.

V tom istom roku (1961) s Vostokom 2 zožali ďalší úspech. German Titov urobil 17 obletov okolo Zeme. To spôsobilo, že kongres USA poskytol obrovské sumy na vesmírne projekty. Američania začali s obletmi Zeme s loďami Mercury. V septembri 1961 najskôr s figurínou astronauta a neskôr so šimpanzom Enosom.

Prvý americký človek, ktorý absolvoval orbitálny let na obežnej dráhe okolo Zeme, bol v roku 1962 John Glen. V roku 1965 začali lety lodí Gemini, pričom išlo už o dvojmiestne lode. Let sa uskutočnil 3. júna 1966, jeho účastníkom bol i E. A. Cernan. Trojdňová misia mala okrem iného dve základné úlohy – jeho výstup do voľného vesmírneho priestoru a spojenie sa s cieľovým telesom, družicou ATDA. Bolo to vlastne po prvýkrát, čo človek prerušil pevné spojenie s loďou a vstúpil do vesmírneho priestoru pripútaný lanami a hadicami, cez ktoré dostával kyslík. Letov Gemini bolo celkom 12.

Po ukončení programu začal najdrahší projekt Apollo s trojmiestnymi loďami. Cernan absolvoval let Apollo 10 v roku 1969 – trval 8 dní. Posádka mala podľa pôvodného plánu pristáť na Mesiaci, od čoho však upustili, pretože nebol vyskúšaný pristávací manéver. O mesiac s Apollom 11 (20. júla 1969) pristála posádka v zložení: Colins, Aldrin, Amstrong na Mesiaci.

Posledný odtlačok nohy zanechal Cernan

Apollo 17, posádku ktorého tvorili Roland Evans, Harison Schmitt a kde bol Cernan veliteľom lode, pristálo na Mesiaci 11. decembra 1972. Môžeme s istotou povedať, že posledný odtlačok človeka na Mesiaci je práve odtlačok Cernanovej nohy. Vesmírna loď Apollo 17 sa s posádkou vrátila a pristála na Zemi 19. decembra 1972. Tento najrozsiahlejší a najdrahší projekt skončil pre nedostatok financií. Neskôr sa realizovali rôzne spoločné projekty Skylab a Apollo – Sajuz, na príprave ktorých sa zúčastňoval aj Cernan. Bol to však len slabý odvar projektu Apollo.

Nezabudol na rodisko predkov

Kozmonaut navštívil Československo ešte v septembri 1974. Vtedy prvýkrát zavítal do Vysokej nad Kysucou – rodiska svojich predkov. Aj keď bol vtedy tvrdý socialistický režim, dostalo sa mu tam veľkého uznania, i keď v masmédiách sa hovorilo úplne niečo iné.

„Mnohokrát to vyznievalo, ako keby predstavitelia tejto obce spravili z neho nepriateľa štátu. Môžem však potvrdiť, že to bolo naozaj dôstojné prijatie zo strany všetkých obyvateľov, pretože som bol toho svedkom. Druhýkrát navštívil obec 28. septembra 1994, kedy som bol opäť pri tom. Teraz som ho už vítal osobne ako predstaviteľ obce,“ povedal Ladislav Kubačák z Vysokej nad Kysucou. Na počesť Cernana tam vytvorili pamätnú izbu, ktorú osobne otváral za účasti svojej sestry Dolores a dcéry Tracy. Podľa neho pomenovali tiež miestnu základnú školu. Tam sa vtedy astronaut doviezol nie v limuzíne, ale na konskom záprahu. Chcel si pripomenúť detstvo na farme starého otca.

„Cítim teplo v srdci z vášho privítania a vašej prítomnosti. Precestoval som cely svet, videl som veľa miest a stretol som mnoho ľudí. Bol som dokonca na mieste, kde sa dostal málokto - na Mesiaci. Nikde ma však neprivítali tak srdečne, ako u vás, a nikdy som nestál na takom výnimočnom mieste, akým je rodisko mojich predkov. Bol som tu pred dvadsiatimi rokmi, stretol som sa s príbuznými, ktorých som nikdy predtým nevidel. Keď som sa vrátil a rozprával svojej rodine o návšteve, iba ťažko som im mohol vysvetliť všetko, čo som cítil. Preto som rád že dnes sú tu so mnou i moja sestra Dolores dcéra Tereza, lebo oni majú tiež slovenskú krv. Keď môj otec a matka zostarli, veľmi túžili vrátiť sa do rodnej krajiny, no, žiaľ, nemali tu možnosť, a preto som rád, že sa tento sen splnil nielen mne ale aj mojim najbližším,“ povedal Cernan pri návšteve obce v roku 1994. Tretíkrát prišiel na Slovensko v septembri 2004. Zúčastnil sa na vernisáži výstavy v priestoroch Bratislavského hradu – Človek na Mesiaci, ktorú pripravilo Slovenské národné múzeum a Veľvyslanectvo USA na Slovensku. Pri tejto príležitosti mu udelili i čestný doktorát Technickej univerzity v Bratislave.

Bol mimoriadne úspešný kozmonaut

Cernan vo vesmíre nalietal celkom 23 dní, 14 hodín a 16 minút. Je jedným z najznámejších kozmických veteránov, jedným z troch astronautov, ktorí dostali príležitosť letieť k Mesiacu dvakrát a je zatiaľ posledným pozemšťanom, ktorý stál na mesačnom povrchu. Jeho menom nazvali aj planétku č. 12790.

PRINIESOL VZÁCNE DARY

Eugen Andrej Čerňan odovzdal Kysučanom vzácne dary - zaliate úlomky mesačných hornín a kúsok z ochranného štítu APOLLA 17, ktorý nazývali korábom Ameriky. ,,Odovzdávam vám dve veci, ktoré sa šťastne z Mesiaca vrátili na Zem, tou treťou, ktorá prichádza medzi vás, som ja, "zavtipkoval pri návšteve Vysokej nad Kysucou v roku 1994.

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  2. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  3. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  4. V púpave je všetko, čo potrebujete
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  6. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov
  8. Slovenskí maloobchodníci hľadajú cesty k zdravému rastu
  1. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  2. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  3. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  4. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  5. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  6. V púpave je všetko, čo potrebujete
  7. Virtuálne sídlo má svoju volebnú miestnosť. Ako je to možné?
  8. dm podporila sumou 6 317 eur realizáciu projektu
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 239
  2. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 11 565
  3. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 7 659
  4. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 5 928
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 5 454
  6. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 568
  7. V púpave je všetko, čo potrebujete 3 366
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 2 638
  1. Peter Bolebruch: Pellegrini vyhral podvodom a stane sa prezidentom? Slovensku už načisto drbe???
  2. Martin Borecky: Poviedky z Podhájskej
  3. Tomáš Csicsó: Nechcel by som byť v koži Petra Pellegriniho
  4. Helena Michlíková: Eurovea - Nábrežie Dunaja
  5. Tomáš Mikloško: Keď je ľahké zmiznúť: O ghostingu trochu inak
  6. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 78. /
  7. Marian Letko: Je to tu. Sme vo vojne. A môže za to súčasná vláda
  8. Pavol Burda: Vojna a mier rečou akože vlastencov
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 106 874
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 38 661
  3. Pavol Burda: Podržtaška naveky 34 679
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 387
  5. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 34 143
  6. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 30 690
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 412
  8. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 18 390
  1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  3. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  5. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
  8. Yevhen Hessen: Rusko žiada, aby Ukrajina zatkla šéfa SBU
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Peter Bolebruch: Pellegrini vyhral podvodom a stane sa prezidentom? Slovensku už načisto drbe???
  2. Martin Borecky: Poviedky z Podhájskej
  3. Tomáš Csicsó: Nechcel by som byť v koži Petra Pellegriniho
  4. Helena Michlíková: Eurovea - Nábrežie Dunaja
  5. Tomáš Mikloško: Keď je ľahké zmiznúť: O ghostingu trochu inak
  6. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 78. /
  7. Marian Letko: Je to tu. Sme vo vojne. A môže za to súčasná vláda
  8. Pavol Burda: Vojna a mier rečou akože vlastencov
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 106 874
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 38 661
  3. Pavol Burda: Podržtaška naveky 34 679
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 387
  5. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 34 143
  6. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 30 690
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 412
  8. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 18 390
  1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  3. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  5. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
  8. Yevhen Hessen: Rusko žiada, aby Ukrajina zatkla šéfa SBU

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu