Zostaň s nami v kontakte: Kysuce

Čierne diamanty kuchyne - huby ako ich nepoznáme

Kde a kedy ?

 V  Kysuckom múzeu v Čadci od 12. septembra do 25. novembra 2016

Popis

Kysucké múzeum v Čadci pripravilo v spolupráci so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši a Vlastivedným múzeom v Hlohovci pútavú a tematicky zaujímavú výstavu o hubách. Výstava je zameraná na nie veľmi známu hubu - hľuzovku, ktorú prezentuje ako vychýrený a nezvyčajný druh s históriou zberu, využití v gastronómii, približuje spôsoby jej vyhľadávania v prírode, ako i možnosti a metódy pestovania aj u nás na Slovensku. Hľuzovky sú podzemné huby, ktorých hľadanie a spoznávanie má svoje čaro, keďže žijú zvláštnym spôsobom života – plodnice sú skryté v pôde a sú stále plné tajomstiev. V našich podmienkach nie je o ich výskyte veľa informácií, s výnimkou historických záznamov o zbere hľuzoviek v niektorých regiónoch Slovenska. Najstarší záznam o hľuzovkách pochádza od Štefana Lumnitzera z roku 1791, kde popisuje lokalitu výskytu hľuzoviek v oblasti Žitného ostrova. Spomínajú sa aj v prvej slovensky písanej knihe o liečivých rastlinách z roku 1793 od Juraja Fándlyho: Zelinkár a zaujímavým historickým informačným zdrojom sú aj dobové kuchárske knihy, napríklad Prvá kuchárska kniha v slovenskej reči, ktorú vydal v roku 1870 Ján Babilon.  Ako pokrm však slúžili už v Rímskej ríši, či starovekom Grécku.

Organizujete zaujímavú akciu?

Dajte nám o nej vedieť mailom na redakcia@nasekysuce.sk

Odporúčame

Poteš oči - čo dokáže láska medzi háčikom a vlnou

Výstava háčkovaných postavičiek, zvieratiek a dekorácií z vlny, zameraná na tému Vianoce a zima z tvorby pani Lenky Straňavovej z Višňového.

Hobby a odborné podujatia

Búvajže mi, búvaj...

Zvyky, obrady a povery našich predkov pri narodení dieťaťa, ktoré umocňovali ľudskú túžbu zabezpečiť pokračovanie rodu, priblíži výstava v Kysuckom múzeu v Čadci, od 5. decembra 2016 do 12. februára 2017.

Výstavy