Zostaň s nami v kontakte: Kysuce

Keď ja na tú vojnu pôjdem

Kde a kedy ?

Kysucké múzeum v Čadci srdečne pozýva návštevníkov spríjemniť si sviatočný deň návštevou prírody v národnej kultúrnej pamiatke a oživiť si spomienky na minulosť. Odchod regrútov na vojnu nám priblíži  Folklórna skupina  Vajčovci z Horného Vadičova. Program začne  o 13.00 hod.  svätou omšou a  o 13.45 hod. bude pokračovať kultúrnym programom na pódiu pri objekte Krčma z Korne. V prípade nepriaznivého počasia si môžu návštevníci celý program pozrieť priamo objekte Stanica Skanzen.

Popis

Prvý október bol pre mládencov, ktorí dosiahli osemnásty rok, dňom odchodu na vojnu. Železničné stanice sa zaplnili regrútmi, ktorí boli na kabátoch, košeliach, svetroch, označení trojfarebnou stužkou - trikolórou. Na nástupištiach sa ozýval spev sprevádzaný harmonikou. Plačúce matky, dievčatá, kamaráti, frajerky a príbuzní odprevádzali chlapcov k vlakom, ktorými odcestovali do kasární na základnú vojenskú službu, ktorá trvala dva roky v minulosti aj viac.

Organizujete zaujímavú akciu?

Dajte nám o nej vedieť mailom na redakcia@nasekysuce.sk

Odporúčame

Poteš oči - čo dokáže láska medzi háčikom a vlnou

Výstava háčkovaných postavičiek, zvieratiek a dekorácií z vlny, zameraná na tému Vianoce a zima z tvorby pani Lenky Straňavovej z Višňového.

Hobby a odborné podujatia

Búvajže mi, búvaj...

Zvyky, obrady a povery našich predkov pri narodení dieťaťa, ktoré umocňovali ľudskú túžbu zabezpečiť pokračovanie rodu, priblíži výstava v Kysuckom múzeu v Čadci, od 5. decembra 2016 do 12. februára 2017.

Výstavy