Kysuce

Najmenší recitátori sa blysli aj bez písmenok z polievočky

Ukázať deťom, že okrem pozerania rozprávok v televízii či na internete je aj písané slovo. To je hlavný cieľ každoročnej akcie pod názvom Básničkovo, ktorej sa zúčastnilo spolu päťdesiatštyri detí.

Detičky mali obrovskú chuť pomôcť pánovi kuchárovi s varením polievočky.(Zdroj: RADOSLAV BLAŽEK)

ČIERNE. V Materskej škole Čierne – Ústredie sa v stredu 16. marca od 9.30 hod konala výnimočná akcia. Detičky najskôr pomáhali pánovi kuchárovi navariť chutnú, a ako sa neskôr ukázalo, aj zázračnú polievočku. Veď kto by očakával, že z ochutnania písmenkovej polievky, ktorej dôležitou ingredienciou sú, samozrejme, písmenká, sa pánovi kuchárovi a jednej z pani učiteliek zrodí v brušku pekná básnička.

Pred publikum sa postavilo aj toto dievčatko.

Detičky, ktoré pomáhali pri varení tejto zázračnej polievočky, neskôr ukázali dospelákom, že oni sú výbornými recitátormi aj bez ochutnania tejto polievočky.

Svedkami ich recitovania poézie boli aj starosta obce Čierne Pavol Gomola, ktoré deti privítali úprimným pozdravom „Ahoj starosta“. Deti prišiel podporiť aj predseda rady školy Ján Ďurica, a chýbať nemohli pani riaditeľka Veronika Jurgová a kolektív učiteliek.

Pred ich zrakmi sa vystriedalo spolu desať tých najmenších recitátorov, ktorí si za svoj výkon vyslúžili sladkú odmenu od pána starostu. Potlesk si vyslúžili Natálka Kadelová, Oliver Strýček, Miriamka Moravcová, Marika Labajová, Nikolka Capková, Slávko Strýček, Michalka Čopková, Adamko Vrškový, Viktórka Jašurková a Nelka Belešová.

Desať recitátorov si vyslúžilo zaslúženú odmenu.

„Je to naša tradičná akcia, ktorú uskutočňujeme už nejakých 20 rokov. Na začiatkoch sa stretávali deti od Čadce až po Skalité. V posledných rokoch organizujeme len čisto školskú akciu. Myslím si, že to je prínos pre deti, veď v terajšej dobe pozerajú rozprávky z televízie či internetu. My sa snažíme, aby recitovali poéziu a prózu, a aby vedeli, že okrem pozerania je aj písané slovo. Je to naša taká priorita, aby vnímali knižky a rozvíjali si svoje myslenie,“ povedala pre MY Kysucké noviny krátko po skončení Básničkova riaditeľka Veronika Jurgová.

K slovu sa dostal aj pán kuchár. A, deti sa nemýlili, keď počas varenia polievočky odhalili, že pod kuchárskou čiapkou sa schováva jedna z ich pani učiteliek. Dany Kopečnej sme sa spýtali, či písmenká, ktoré boli v polievočke, mali naozaj básnický účinok. A, pán kuchár, s úsmevom odpovedal: „No určite, videli ste, že sa vo mne zrodila nová básnička. Takže vidíme, že to funguje,“

Na záver sa k hodnoteniu dostal aj Ján Ďurica, predseda rady školy: „Som veľmi rád, že MŠ Čierne - Ústredie každoročne organizuje okrem iných akcií aj toto naše Básničkovo. Je to moja srdcová záležitosť. Vždy sa snažím zúčastniť a podobne aj pán starosta. Veríme, že tieto detičky, keď budú staršie, sa budú uplatňovať aj súťažne. Ďakujem celému kolektívu na čele s pani riaditeľkou. Dúfam, že Básničkovo prežije aj ďalšie roky.“

FOTO: RADOSLAV BLAŽEK

Ďalšie články z rubriky Kultúra

Najčítanejšie správy

Kysuce

Postavou vzpieračku nepripomína! Nad hlavu dostala už aj šesťdesiat kíl

V uplynulý týždeň sa v Krásne nad Kysucou konalo slávnostné vyhlásenie najlepších športovcov. Za športovkyňu roka vyhlásili nádejnú vzpieračku.

Vodičke po nehode namerali vyše dve promile

Policajti odhalili na cestách Žilinského kraja ďalších vodičov pod vplyvom alkoholu. Tentokrát ich do štatistiky pribudlo až 39. Bola medzi nimi aj vodička, ktorá v Čadci zapríčinila dopravnú nehodu.

Vykopávky v Radoli budú pokračovať aj tento rok

Archeologický výskum v Radoli – Koscelisku bude pokračovať aj toto leto. Riaditeľ Kysuckého múzea Miloš Jesenský predpokladá, že odkryjú pozostatky ďalšej lužickej mohyly s pohrebnou výbavou.

ZMENÁREŇ: S novým vzhľadom je mimoriadne spokojná

Milé čitateľky, prinášame vám premenu prvej dámy, ktorej nový imidž mimoriadne svedčí, veď posúďte samy.

Stretli sa ako kedysi, na zimných páračkách

Páračky sú na dedinách už raritou. Páranie peria bolo kedysi neodmysliteľnou súčasťou dlhých zimných večerov.

Blízke regióny

Policajt zabránil žene, aby sa hodila pod vlak

​​​​​​​Zúfalá životná situácia a napäté vzťahy v rodine prinútili Katarínu, aby sa pokúsila spáchať samovraždu.

Púchovskí poslanci odvolali hlavného kontrolóra

Necelé dva roky pred skončením volebného obdobia hlavného kontrolóra Miroslava Jurčiho ho zastupiteľstvo odvolalo z funkcie. S dôvodmi Jurči nesúhlasí.

Novou kráľovnou slovenskej žrde Anna Mária Hrvolová

V bratislavskej hale Elán sa konali majstrovstvá Slovenska v atletike mužov a žien,

Športovec roka v Dolnom Kubíne je znova z rodiny Stanovských

Medzi kolektívmi sa vrátilo ocenenie ku vzpieračom. V extralige nemajú konkurenciu už od roku 2011.

POTVRDENÉ: Štátne úrady sa presťahujú do budovy Europalace na Vlčinciach

Klientské centrum štátnej správy by malo občanom slúžiť už na začiatku školského roka.

Všetky správy

Boli hlavami chobotnice. Dnes podnikajú, poľujú a stavajú

Bývalí členovia vedenia štátnej poisťovne jej majú vrátiť 15-tisíc eur. Pretože to doteraz neurobili, dala ich na súd.

Sťal dve hlavy chobotnice, ale na silných mužov Smeru si netrúfol

Betónové mantinely, ktoré najmä pri personálnych nomináciách dal podľa odborníkov Smer Druckerovi, najlepšie vidno pri riaditeľoch nemocníc.

Kto je kto v zdravotníckej pyramíde vplyvu a prečo

Najsilnejším mužom zdravotníctva je premiér Robert Fico (Smer). Svoju silu naposledy ukázal pri úsporných opatreniach štátnej poisťovne.

Česká NOVA odchádza zo Slovenska a vyhráža sa žalobami

České stanice Novy by mali na Slovensku skončiť, Prima ešte rokuje.

Prípad Gáborík. Taký luxus si môže dovoliť málokto

Slovenský hokejista prežíva v Los Angeles jednu z bodovo najslabších sezón v kariére.

Kam vyraziť