Zbojníci na Veľkú noc popíjali na Kysuciach

Ktovie, ako dopadlo veľkonočné „posedenie“ zbojníkov na Kysuciach. Faktom je, že Juraj Jánošík sa po roku pri vypočúvaní priznal, že na Veľkú noc v roku 1712 vypili s družinou v krčme U Hvizdáka dva sudy piva.

Jánošík  na Veľkú noc zavítal do kysuckej krčmy.Jánošík na Veľkú noc zavítal do kysuckej krčmy. (Zdroj: FOTO: WWW.SLAVNI.TERCOVA-INFO.SK)

KRÁSNO NAD KYSUCOU. Slávny zbojník Juraj Jánošík mal len 25 rokov, keď ho v Liptovskom Mikuláši obesili. Bolo to pred tristotri rokmi. Rok pred svojou popravou navštívil so svojou družinou krčmu U Hvizdáka v Krásne, kde utratili časť nazbíjaných peňazí. Pri vypočúvaní povedal, že na Veľkú noc v roku 1712 tam vypili dva sudy piva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj vďaka akademickému sochárovi Jaroslavovi Gaňovi z Kysuckého Nového Mesta sa legendárny zbojník dočkal v Zázrivej hrobu, aj keď symbolického. Ďalší kysucký sochár Jozef Mundier rokov mu vyrobil „opasok“.

SkryťVypnúť reklamu

Nájdu ho pod Rozsutcom

Pod Rozsutcom, neďaleko zbojníkovho rodiska, nájdu návštevníci jeho hrob. Kompozícia pozostáva z nakloneného kríža symbolizujúceho porobu slovenského robotného ľudu spútaného reťazou. Na konci reťaze je pretrhnutá obruč ako nádej na vyslobodenie a lepšiu budúcnosť.

„Telo vraj pochovali na kuruckom cintoríne v Čemiciach – obci, ktorá je dnes na dne Liptovskej Mary. Vraj. Nech polemizujú dejepisci. Dôležitá je myšlienka, ktorá vzišla zo životov a činov, legiend i právd. Myšlienka zrodu vzdoru a túžby po nezávislosti,“ povedal Gaňa. Nejde teda o hrob konkrétneho človeka, ale pomyselný, symbolický. „Je to hrob myšlienky, ktorú sa pokúsili na čas uväzniť v putách teatrálnou smrťou Jánošíka, ktorá mala byť odstrašujúcim príkladom pre ďalšiu revoltu, ktorá sa napriek tomu vymanila z jarma neslobody a ukázala možnú cestu nasledujúcim pokoleniam,“ informoval autor.

SkryťVypnúť reklamu

Dnešní Jánošíkovia berú chudobným

V Zázrivej na Orave nájdu návštevníci na Jánošíkovom dvore aj ďalšie skulptúry znázorňujúce smrť slávneho zbojníka. Ide napríklad o opasok od sochára Jozefa Mundiera z Čadce a symbolickú šibenicu, ktorej autorom je Marek Ryboň zo Žiliny. „Hádam neexistuje Slovák, ktorý by nepoznal legendu o slávnom zbojníkovi. Ja som sa pri stvárnení témy Jánošíkov hrob rozhodol pre symbolický opasok. Taký, s ktorým chodil na zboj, do krčmy, ale aj za frajerkou. Ako materiál som si vybral kameň, pretože vo mne vzbudzuje silu a večnosť. Občas aj dnes vidím Jánošíkov, akurát s opačným poslaním. Neberú totiž bohatým, ale chudobným,“ skonštatoval Mundier.

Slúžil v pešom pluku

Jánošík vyrástol v Terchovej na samote „U Jánošov", v rodine, ktorej meno sa opakovane vyskytovalo na zoznamoch poddaných porušujúcich vtedajšie zákony. Pokrstili ho v kostole Najsvätejšej Trojice vo Varíne. Mal štyroch súrodencov. Troch mladších bratov Jána, Martina, Adama a staršiu sestru Barboru.

SkryťVypnúť reklamu

Juraj vstúpil do povstaleckého vojska Františka II. Rákociho na výzvu plukovníka Viliama Winklera koncom roku 1707 a pravdepodobne slúžil v pešom pluku. Po porážke v bitke pri Trenčíne slúžil v cisárskej armáde na Bytčianskom zámku. Zoznámil sa tam s väzneným vodcom zbojníckej družiny Tomášom Uhorčíkom, ktorému na jeseň roku 1710 zrejme pomohol ujsť a po ktorom roku 1711 prevzal vedenie. Prvýkrát ho aj s Uhorčíkom chytili v Klenovci na jeseň 1712. Uhorčík totiž po asi 9 rokoch prestal zbíjať a oženil sa tam. Jánošík uňho bezpochyby trávil zimu. Zadržiavali ich v Hrachove na statku Okoličániovcov kde ich aj kruto mučili, no po podplatení úradníkov ich prepustili. Oboch ich u Uhorčíka znova chytili začiatkom roku 1713. Tentokrát to boli liptovskí žandári.

Liptovská stolica a jej sédria mala eminentný záujem Jánošíka chytiť, pretože ozbíjal grófku von Schardonovú medzi Východnou a Važcom, a za tento čin musela stolica z vlastných prostriedkov platiť grófke odškodné. Podobne aj za oravského zemana Ladislava Zmeškala, obchodníka so súknom, ktorého okradli v Svätojánskej doline. Tiež ho prenasledovali aj za prepad kaštieľa Ladislava Okoličániho v Okoličnom. Preto sédria najala detektíva E. Kubínyiho, aby po zbojníkoch pátral. Dňa 16. marca 1713 Jánošíka obvinili z viacerých lúpeží a aj z vraždy kňaza Juraja Vertíka z farnosti Domaniže, ktorá sa stala 4. septembra 1712 v Suchej doline pri Fačkove. K tej sa však ani po mučení nepriznal.

Súdny proces začal o rok

V marci 1713 začal súdny proces. Ťažiskom obžaloby proti Jánošíkovi, ktorej predsedal prokurátor Alexander Černický, boli obvinenia zo zbojstva. Prokurátor žiadal trest smrti. Na druhej strane sa obhajoba, vedená Baltazárom Palugyayom, usilovala obžalobu vyvrátiť. Poukazovala na viaceré poľahčujú okolnosti. Že žil v podstate slušným životom, opustil zlých kurucov a následne slúžil v cisárskom vojsku. Na zboj ho vraj nahovoril Uhorčík.

Zbojníckej prísahe zostal verný

Jánošíkovi priťažilo, že ostal verný zbojníckej prísahe a pri vypočúvaní dobrovoľne neprezradil mená tovarišov, ani to, kde ukryl svoje nazbíjané poklady. Ešte v ten istý deň, 17. marca, si vypočul rozsudok. Súd Liptovskej stolice ho odsúdil na trest smrti jedným z najhorších možných spôsobov - napichnutím a zavesením za rebro na hák. Zanedlho po Jánošíkovej poprave súdili aj Uhorčíka.

Aj toho na trest smrti - lámaním v kolese. V Uhorčíkovom prípade súd zohľadnil určité poľahčujúce okolnosti a preto nariadil najmenej drastickú variantu tohto trestu - lámanie od hrdla. Podľa rozsudku malo byť napokon Uhorčíkovo telo vpletené do kolesa a vystavené na výstrahu ostatným.

Uhorčík pri procese, ktorý začal 19. apríla 1713, urobil obšírnejšie priznanie a prezradil aj Jánošíkovu skrýšu v Čičmanoch so súknom pre 300 paholkov a mericu peňazí a zbrane schované v Terchovej. Tieto skutočnosti nasvedčujú, že Jánošík počítal s možnosťou opätovného vypuknutia povstania a sám pripravoval výstroj pre väčší vojenský oddiel. Možno to bol pravý účel zbojstva, čo by dosvedčovala aj skutočnosť, že bol v kontakte s plukovníkom Winklerom, u ktorého ako povstalec slúžil.

Na mieste krčmy U Hvizdáka stojí pošta a dom služieb

Na návštevu slávneho zbojníka obyvatelia Krásna nad Kysucou nezabudli. Podľa slov primátora Jozefa Grapu, na miestach, kde stála krčma, chcú v budúcnosti inštalovať na vyše metrovom stojane maketu odliatu z mosadze. Bude na nej zaťatých päť valašiek symbolizujúcich slávneho zbojníka a jeho družinu. Do jednej chcú vložiť niečo autentické, týkajúce sa Jánošíka. Primátor hovorí, že sa im podarilo získať dobové fotografie, na ktorých je zachytený starý kostol, vedľa ktorého v minulosti stála spomínaná krčma U Hvizdáka. Aj keď dnes tam už nie je ani kostolík, vedia určiť, kde sa toto miesto nachádzalo. V súčasnosti tam stojí pošta a dom služieb. „Na novej pešej zóne, ktorej sú tieto budovy súčasťou, by bolo takéto pripomenutie si histórie určite spestrením pre návštevníkov, ktorí do nášho mesta zavítajú. Je síce najmladšie na Slovensku, no nechýba mu bohatá história. Tú by mohli spoznať aj takýmto spôsobom,“ vraví. Nadôvažok, cez túto časť mesta prechádza cyklotrasa a tak by aj cyklisti, ktorí sa tu zastavia, mohli okrem oddychu spoznať kúsok zaujímavej histórie.

Čo sa týka plánovanej makety, zatiaľ im autor Ondrej 4.Zimka zhotovil odliatok zmenšenej verzie, od sponzora majú sľúbený aj mramorový kameň. Kedy sa do výroby a osadenia veľkej plakety pustia, bude záležať od ekonomickej situácie mesta.

janosik-1_450.jpg

Václav Jiráček ako Juraj Jánošík v poľsko-česko-slovenskom filme Pravdivá história Juraja Jánošíka a Tomáša Uhorčíka.

FOTO: MOVIEMANIA.SK

gana_1_450.jpg

V Zázrivej môžu návštevníci vidieť symbolický Jánošíkov hrob, ktorý je dielom akademického sochára Jaroslava Gaňu z Kysuckého Nového Mesta. FOTO: (AJG)

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 143
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 14 918
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 991
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 594
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 487
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 996
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 386
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 682
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 666
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 469
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 391
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 381
  6. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 370
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 359
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 789
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Gól Romana postavil celú WERK arénu na nohy.

Rozhodovalo sa až v poslednej tretine.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Reprezentanti Balošáková, Majerík a Vakula.

Reprezentácia klubu aj krajiny je pre nich cťou aj vo vyššom veku.


Redakcia MY Kysuce
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 682
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 666
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 469
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 391
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 381
  6. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 370
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 359
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 789
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu